Chyť mě, když to dokážeš (Catch Me If You Can)

Následující text obsahuje popis děje filmu včetně prozrazení závěrečné pointy bez nároku na úplnost a přesnost. Pokud jste tedy film ještě neviděli a máte rádi překvapení, tak dále nečtěte.

Frankův otec kvůli chybě účetního musí dávat všechny peníze státu. Proto se rodina odstěhuje do menšího domu, kde se Frank v nové škole uvede tím, že se vydává za suplujícího učitele. Když se jeho rodiče rozvedou, tak uteče z domu a začne falšovat šeky. Když má úspěch, rozjede to ve velkém. Pořídí si uniformu pilota a začne zadarmo létat po celých Státech. FBI ho už téměř dopadne, on ale agentovi namluví, že je z kontrarozvědky a že ho už chytili. Zfalšuje diplom z Harvardu a nastoupí do nemocnice jako vrchní lékař. Zamiluje se do sestřičky a jde jejího otce požádat o ruku. Ten ho ale prokoukne a tak se s ním Frank domluví, že když složí zkoušky, tak půjde pracovat do jeho advokátní kanceláře. Frank se na zkoušky během dvou týdnů připraví a složí je. FBI mu už je ale zase na stopě, takže musí utéct. Letiště je hlídané, ale Frank nejde na jiné, aby mohl přechytračit "svého" agenta, jako už několikrát. Na škole udělá nábor letušek, v jejichž chumlu proklouzne až do letadla.

Falešné šeky zpeněžuje po celém světě, základnu má ve Francii. Agent ho tam nakonec dopadne a předá ho francouzské policii, od které si ho ve zbídačeném stavu po několika měsících opět převezme. Když se Frank v letadle dozví, že jeho otec umřel, tak při přistání uteče a jde za svou matkou. Když uvidí svou sestru a matčina nového manžela, tak se nechá chytit.

Při pobytu ve vězení ho navštíví agent a ukáže mu falešný šek. Frank na první pohled popíše, jak byl šek zfalšován. To se ještě několikrát opakuje, až agent dosáhne Frankova propuštění a jeho následné práce pro FBI. Frank chce při první příležitosti zmizet, což agent pochopí a vysvětlí mu, že mu nechá svobodu a prokáže mu důvěru, díky čemuž se Frank po víkendu zase vrátí. Další život stráví Frank u FBI a vydělává si i tím, že banky aplikují bezpečnostní opatření, která navrhl.

Jakub Vrána, 13.5.2006, ČSFD 5/5

© 2005 Jakub Vrána. Můžeme si tykat.