Dálnice 60 (Interstate 60)

Následující text obsahuje popis děje filmu včetně prozrazení závěrečné pointy bez nároku na úplnost a přesnost. Pokud jste tedy film ještě neviděli a máte rádi překvapení, tak dále nečtěte.

Neil dostane ke svým 22. narozeninám od otce BMW a ten chce, aby šel na práva. Zároveň se představuje kouzelný mužík O. W. Grant, který plní lidem přání. Na Neila shodí kýbl, takže omdlí. Když se v nemocnici probere, tak mu doktor Ray v rámci testu rychle za sebou ukazuje karty a Neil má poznat, jakou mají barvu. Je velice překvapen, když mu potom doktor řekne, že piky byly červené a srdce černé - občas je užitečné se na věci koukat jinak, než jsme zvyklí.

Neilovi se často zdá o dívce, kterou následně i maluje. Zjistí, že to je dívka z plakátu, ale reklamní agentura mu řekne, že je daný billboard prázdný, což mu potvrdí i náhodný kolemjdoucí. Neil tam ale nakonec uvidí i telefonní číslo. Když tam zavolá, tak je pozván na schůzku do 13. patra hotelu. Hotel 13. patro ve výtahu označené nemá, ale Neil se tam dostane současným stisknutím 10 a 3. Čeká tam na něj Ray, který mu nabídne práci - má odvést balíček do Danveru (nikoliv do Denveru) po dálnici 60, plnění zařídí příjemce. Ray to vezme a jede hledat dálnici 60, která podle map neexistuje. Stopne ho Grant, který mu dá kouli odpovídající na otázky, pomocí které dálnici najdou.

Po cestě zažívají rozmanité příhody - stopne je holka, která chce poznat dokonalý sex, takže každého svádí, Neil je ale první, který jí odolá. V hospodě potkají nenasytného chlápka, který se s celou hospodou vsadí, že sní kvanta jídla, a vyhraje, protože mu Grant kdysi splnil přání. Potká je paní, které syn utekl do města, kde jsou legální drogy. Grant jde svou cestou a Neil ji tam veze. Paní si také vezme městem schválenou drogu, aby mohla zůstat u syna a v podstatě tím ztratí veškerou svobodu. Neil podle billboardu pochopí, že dívka z plakátu je v jednom městě, jakmile tam ale přijede, tak je obžalován. Město je totiž plné právníků, kteří se neustále vzájemně obviňují a financují to z peněz příchozích. Neil si jako svědka zavolá chlapa, kterého předtím vezl a který nesnáší lži. Když chlap pochopí, že je všechno jen podfuk, tak vyhrožuje odpálením výbušniny, což si může dovolit, protože mu zbývá už jen půl roku života. Díky tomu je propuštěn Neil i všichni ostatní včetně dívky.

Do Danveru už je to jenom kousek, koule mu ale řekne, ať dívku s sebou nebere. V rádiu uslyší, že je hledán vrah jedoucí v BMW se skvrnou na kufru. Tuto skvrnu mu vzápětí udělají místní otrapové, takže se Neil musí schovat, načež uvidí BMW stejné jako má on, jak při honičce vybuchne. Policie mu řekne, že to byl kluk, který zabil vlastního otce, protože mu moc mluvil do života. V Danveru potká Raye a Granta, což je skutečný příjemce balíčku, ve kterém je fajfka.

Neil se probudí v nemocnici ve stejný den, kdy usnul, a že se mu vše nezdálo, pozná jen podle karty s prohozenými barvami. Vzepře se otci a jde si pro první cenu za obraz, který namaloval po noci strávené s dívkou z plakátu a který přihlásil Grant. Tam dívku potká a zamilují se.

Jakub Vrána, 22.3.2006, ČSFD 5/5

Diskuse

Lance:

je to super film a moc se mi líbil. Na západní film je dost hluboký podtext
# 5.6.2011 16:25:12

Šedě jsou podbarveny příspěvky, které jste už viděli.

© 2005 Jakub Vrána. Můžeme si tykat.