Evino svědectví (Evas oye)

Následující text obsahuje popis děje filmu včetně prozrazení závěrečné pointy bez nároku na úplnost a přesnost. Pokud jste tedy film ještě neviděli a máte rádi překvapení, tak dále nečtěte.

Evina kamarádka se živí jako prostitutka. Eva se nechá přesvědčit, že to také zkusí, aby si něco vydělala. Na prvního klienta nesebere dost odvahy, tak se domluví tak, že se na kamarádku bude dívat. Po sexu kamarádku klient zabije. Eva se bojí nahlásit to na policii, protože by ji podezírali z toho, že je taky prostitutka a sebrali by jí dceru. Místo toho v bytě sebere peníze (protože kamarádka říkala, že jestli umře, tak všechno zdědí) a uteče. Policie si ji ale stejně najde, protože u kamarádky našli její obraz, nic ale nepoznají.

Evě nedá spát, že kamarádka má na chatě schovanou většinu peněz a tak se tam vypraví. Do chaty se vloupe a peníze najde, než ale stihne odejít, tak do chaty přijde nějaký kamarádčin přítel. Nenajde ji, ale když Eva odchází, tak ji uvidí u auta a pochopí, co se stalo. Eva stihne odjet, ale přítele znovu potká na pohřbu kamarádky. Nestihne ji ale oslovit, protože ho zatkne policie.

Evu štve, že zatkli toho nepravého, a pustí se do vlastního pátrání. Ví, že pachatel pracoval v pivovaru a měl neobvyklé auto. Setká se s ním pod záminkou, že chce auto koupit, ale nakonec mu vše prozradí a s pocitem, že jí chce ublížit, ho zabije. Policie ale zjistí, že to není vrah a že jenom auto půjčil svému kamarádovi. Dopadnou ho a on se přizná. Když volají Evinu otci, ať přijede za dcerou, tak dostane infarkt a umře. Evu čeká nejspíš 3 roky za mřížemi.

Jakub Vrána, 4.12.2005, ČSFD 4/5

© 2005 Jakub Vrána. Můžeme si tykat.