Hrabě Monte Cristo (The Count of Monte Cristo)

Následující text obsahuje popis děje filmu včetně prozrazení závěrečné pointy bez nároku na úplnost a přesnost. Pokud jste tedy film ještě neviděli a máte rádi překvapení, tak dále nečtěte.

Edmond Dantes dostane na ostrově dopis od Napoleona. Nemá o tom nikomu říkat, ale vidí to jeho přítel Fernand. Když přistane, je povýšen na kapitána, takže si může vzít svou snoubenku Mercedes. Fernand ji chce získat pro sebe, a proto Edmonda za pomoci prvního důstojníka udá. Soudce pochopí, že přestože byl dopis velezrádný, tak ho Edmond převzal ve své naivitě. Už ho propouští, ale ještě se zeptá, pro koho byl dopis určen. Když se dozví, že pro svého tchána, tak se ho rozhodne uvěznit. Fernand se s ním domluví, že Mercedes oznámí, že byl Edmond popraven, takže si ji bude moci vzít. Protože je Mercedes s Edmondem těhotná, tak si ho skutečně záhy vezme a dítě přiřkne jemu.

Edmondovi ve vězení ubíhají léta, dokud se k němu neprokope vězeň ze sousední cely. Začnou spolu kopat dál, spoluvězeň ho navíc naučí číst, psát a bojovat. Pak spoluvězně zasype zával a Edmond si místo něj vleze do pytle na mrtvoly, čímž se z vězení konečně dostane. Spoluvězeň mu dá mapu k pokladu, který Edmond po krátké kariéře u pirátů spolu se svým přítelem Jacopem skutečně najde.

Koupí sídlo a pod jménem Monte Cristo začne organizovat pomstu. Šéfa věznice zabil při útěku, na soudce a prvního důstojníka narafičí past. Řekne jim, že do přístavu přijede loď se zlatem a že by ji potřeboval provést bez proclení. To se skutečně stane, ale když si lumpové vyzvedávají svůj podíl, tak jsou zatčeni. Fernand prchá, protože se provalilo, že výměnou za zprávu o popravě Edmonda zabil soudcova otce. Fernand se nechce vzdát, proto se s ním utká a zabije ho. Mercedes, které se chtěl původně taky pomstít, odpustí a synovi řeknou, kdo je jeho pravý otec.

Jakub Vrána, 8.5.2006, ČSFD 5/5

© 2005 Jakub Vrána. Můžeme si tykat.