K-19: Stroj na smrt (K-19: The Widowmaker)

Následující text obsahuje popis děje filmu včetně prozrazení závěrečné pointy bez nároku na úplnost a přesnost. Pokud jste tedy film ještě neviděli a máte rádi překvapení, tak dále nečtěte.

Ruská atomová ponorka se chystá na první vyplutí. Dokončovací práce probíhají dost na rychlo, řada věcí je v ponorce jenom tak na oko, při stavbě navíc zahyne i několik lidí. To je i důvod, proč vedení strany dosadí na místo původního velitele svého člověka. Plavba pod novým velitelem je plná drsných cvičení, když se ale posádce podaří odpálit pokusnou raketu, posádku to ohromně stmelí. Vzápětí ale dojde k poruše na reaktoru a protože nemají ochranné obleky, tak stojí oprava několik členů posádky život.

Ponorka nemá dostatek energie na rychlý návrat, proto velitel zvažuje, zda se nechají zachránit americkou lodí. Když už je téměř rozhodnuto, objeví se jiná ruská ponorka, která je zachrání.

Vedení strany od všech námořníků vyžaduje naprostou mlčenlivost, takže skutečná pravda o ponorce vyjde najevo až po mnoha letech.

Jakub Vrána, 22.10.2006, ČSFD 5/5

© 2005 Jakub Vrána. Můžeme si tykat.