Kruh (The Ring)

Následující text obsahuje popis děje filmu včetně prozrazení závěrečné pointy bez nároku na úplnost a přesnost. Pokud jste tedy film ještě neviděli a máte rádi překvapení, tak dále nečtěte.

Dvě holky se baví o tom, že existuje videokazeta, po jejímž shlédnutí za týden zemřeš. Jedna z nich ji před týdnem viděla a přestože se hned po jejím shlédnutí ozval telefon oznamující "7 dní", účinkům moc nevěří, vzápětí ale skutečně umírá. Kamarádka se zhroutí a uchýlí se do blázince. Mrtvá holka kamarádila s malým klukem, jehož máma je novinářka. Dozví se, že kluk maloval mrtvou holku už před její smrtí, později se dozví i o kazetě a dalších obětech. Jede na horskou chatu, kde se holka na kazetu koukala a podívá se na ni také. Ozve se telefon a jí běží 7 dní.

Kazetu ukáže otci kluka, se kterým už ale nežije, a udělá její kopii. Kluk se na kazetu podívá taky, což mámu dost sebere, ale telefon nezvedne. Podle detailů ve filmu vypátrá místo, kde byla kazeta natočena a vydá se tam. Na místě zjistí, že kazeta je o holčičce, která nemohla spát a kterou adoptovali rodiče, kteří několikrát potratili. Později se ukáže, že matka holčičku zabila a pak spáchala sebevraždu. Otec spáchá sebevraždu poté, co novinářka věcem začíná přicházet na kloub. Matka s otcem znovu odjedou do horské chaty, kde najdou studnu, do které holčičku hodili. Matka tam taky spadne a zjistí, že holčička ještě týden žila. Zjeví se jí tam a rozplyne se.

Vše už vypadá na šťastný konec, druhý den ale umře otec. Matka pochopí, že přežije ten, kdo udělá kopii kazety, takže zachrání alespoň syna tím, že ho nechá kopii udělat.

Jakub Vrána, 29.1.2006, ČSFD 5/5

© 2005 Jakub Vrána. Můžeme si tykat.