Letec (The Aviator)

Následující text obsahuje popis děje filmu včetně prozrazení závěrečné pointy bez nároku na úplnost a přesnost. Pokud jste tedy film ještě neviděli a máte rádi překvapení, tak dále nečtěte.

Howard Hughes zdědil hodně peněz a už jako velmi mladý se pustil do natáčení filmů. Letecký velkofilm Pekelní andělé dvakrát přetočil - poprvé proto, že proti bezmračnému nebi nebylo vidět, jak letadla létají rychle a podruhé proto, že než ho stihl uvést do kin, přišel zvukový film. Seznámil se s mnoha dívkami, slabost měl pro Katharine Hepburn, ta ho ale později opustila.

Za války vyráběl letadla pro armádu - špionážní letadlo vypadalo velice nadějně, ale Howard příliš prodloužil testovací let, havaroval a ošklivě se zranil. Armáda proto objednávku stáhla. Dále vyvíjel obří hydroplán, který měl velký skluz a než ho Howard dokončil, tak válka skončila. Utracené a nezužitkované miliony se staly předmětem následného vyšetřování, jeho skutečnou příčinou ale bylo zdiskreditovat Howarda a jeho leteckou společnost TWA, aby nekonkuroval Pan Amu protežovanému vlivným senátorem.

Howardovi se hydroplán nakonec podařilo dokončit a vzlétnout s ním, načež začal plánovat využití proudových motorů v civilním letectví.

Jakub Vrána, 29.7.2006, ČSFD 5/5

© 2005 Jakub Vrána. Můžeme si tykat.