Oddíl 10 z Navarone (Force 10 from Navarone)

Následující text obsahuje popis děje filmu včetně prozrazení závěrečné pointy bez nároku na úplnost a přesnost. Pokud jste tedy film ještě neviděli a máte rádi překvapení, tak dále nečtěte.

Jednotka má za úkol zničit most, aby po něm nemohly přejet tanky, a zneškodnit špióna působícího mezi partyzány. Kvůli četníkům, které považují za partyzány, je ale zajmou němci. Jednotka jim namluví, že opodál zakopali penicilin za půl milionu liber. Německý velitel tam proto část jednotky vyšle a dívka, která s němci na oko spolupracuje, jim pomůže k útěku. Ve skutečnosti je totiž partyzánka.

Mezi partyzány ihned identifikují špióna, ale velitel partyzánů je přesvědčí, že to je jen shoda jmen. Protože nemají důkaz, tak ho zatím nechají. Aby mohli vyhodit most, potřebují specialistu, který zůstal uvězněn, proto se ho vypraví zachránit, což se jim povede.

Most je ale dobře střežen, proto jediný způsob, jak splnit misi, je vyhodit do vzduchu přehradu, která stojí proti proudu, a doufat, že voda most strhne. K tomu ale potřebují víc výbušniny, proto jedou vykrást německý sklad. Během operace se potvrdí, že domnělý špión je skutečně zrádce, a proto ho zastřelí. Uvnitř přehrady odpálí výbušninu a protože do příjezdu tanků zbývá málo času, tak už se smíří s tím, že je voda taky spláchne. Výbušnina přehradu ale pouze naruší a než ji voda protrhne, tak stihnou utéct. Spolu se zbytkem jednotky ale skončí na špatném břehu řeky, takže budou mít co dělat, aby se dostali domů.

Jakub Vrána, 3.2.2006, ČSFD 5/5

© 2005 Jakub Vrána. Můžeme si tykat.