Peacemaker

Následující text obsahuje popis děje filmu včetně prozrazení závěrečné pointy bez nároku na úplnost a přesnost. Pokud jste tedy film ještě neviděli a máte rádi překvapení, tak dále nečtěte.

Z jedoucího vlaku v Rusku někdo ukradne 9 atomovek a aby zahladil stopy, tak 10. vyhodí do vzduchu. Tím pádem si toho všimnou Američani a začnou to řešit. S velkými obtížemi se jim nakonec podaří lokalizovat náklaďák, který bomby veze, a rozhodnou se na něj poslat vrtulníky. Náklaďák zneškodní, ale bomb v něm najdou jen 8. Dozví se, že 9. rozebrali a že si ji vzal nějaký Srb. Ze záznamu nalezeného v jeho doupěti pochopí, že ji chce vyhodit do vzduchu v nějakém západním městě, nejspíš New Yorku.

Tam ho nakonec v kostele dopadnou a on jim vysvětlí, že mu ostřelovači zastřelili ženu a dceru a západní civilizaci nenávidí proto, že dodává zbraně a že to nedokáže zastavit, načež se zastřelí. Do výbuchu bomby zbývá něco přes minutu. Kupodivu nedojde na výběr mezi červeným a modrým drátem, ale místo toho se zachránci rozhodnou nožíkem otevřít obal jádra, takže bomba sice vybuchne, ale nespustí se jaderná reakce.

Jakub Vrána, 21.11.2005, ČSFD 3/5

© 2005 Jakub Vrána. Můžeme si tykat.