Rudá planeta (Red Planet)

Následující text obsahuje popis děje filmu včetně prozrazení závěrečné pointy bez nároku na úplnost a přesnost. Pokud jste tedy film ještě neviděli a máte rádi překvapení, tak dále nečtěte.

Na Zemi přestávají být podmínky vhodné k žití, proto se na Mars vydává výprava, která má zkontrolovat, proč tam vysazené řasy přestaly vyrábět kyslík. Když přiletí k Marsu, tak dojde k nehodě, takže na lodi zůstane kapitánka a zbytek posádky spadne v záchranném modulu na povrch. Mají jen trochu kyslíku a dříve vybudovaná základna je zničená, takže zbudou jen tři. Nakonec si otevřou přilbu a zjistí, že tam nějaký kyslík přeci jen je.

Robot určený pro průzkum se přepne do bojového režimu, protože ho chtějí rozebrat kvůli komunikačnímu modulu, a jednoho zraní. Komunikaci nakonec navážou přes modul z devadesátých let, který na planetě zůstal, a vydají se k ruské sondě, které se před lety nepodařilo vzlétnout. Do ní se však vejdou jen dva, proto chce jeden člen posádky utéct a dostat se do ní sám, ale robot ho zabije. Zbylí dva zjistí, že na odvrácené straně planety řasy zůstaly a žerou je brouci, kteří vyrábějí kyslík. Žerou ale všechno, takže zabijí i předposledního člena posádky. Poslední je zapálí, což spálí nejen brouky, ale i většinu kyslíku.

K modulu se nakonec dostane, ale kvůli nedostatku energie se mu ho nepodaří nastartovat. Výbuchem ochromí robota a než dojde k jeho sebedestrukci, tak z něj vyndá baterku, takže se nakonec zachrání. Na palubě už na něj čeká zamilovaná kapitánka.

Jakub Vrána, 30.1.2006, ČSFD 4/5

© 2005 Jakub Vrána. Můžeme si tykat.