Satan přichází (The Omen)

Následující text obsahuje popis děje filmu včetně prozrazení závěrečné pointy bez nároku na úplnost a přesnost. Pokud jste tedy film ještě neviděli a máte rádi překvapení, tak dále nečtěte.

Diplomat Thorn se dozví, že mu při porodu zemřelo dítě. Manželka to ale ještě neví, proto se nechá od kněze přemluvit, aby si vzal jiné dítě narozené ve stejnou hodinu, kterému naopak umřela matka. Thorn souhlasí a spolu s manželkou dítě vychovává. Při oslavě Damienových pátých narozenin se na jeho počest oběsí chůva, takže přijmou novou chůvu, které kouká z očí, že je spolčená s peklem.

Thorna varuje kněz, že Damien bude chtít zabít svou matku, protože je znovu těhotná, což se následně potvrdí. Kněz vzápětí bizardně umírá. Damien matku shodí z ochozu, takže potratí, ale neumře. To dokončí až chůva při návštěvě v nemocnici. Thorna kontaktuje fotograf, který na fotkách viděl podivné obrazce naznačující, že kněz umře. Tyto obrazce se navíc začnou objevovat i u fotografa. Thorn se o vše začne konečně zajímat a dojede na hřbitov, kde je pochované jeho dítě a matka Damiena. Zjistí, že dítě bylo zabito a matka je ve skutečnosti šakal. Vzpomene si, co mu říkal kněz a odjíždí do Izraele.

Tam mu jeden podivín dá nože, kterými může Damiena zabít. Thorn to považuje za bláznovství, přesvědčí ho až bizardní úmrtí fotografa. Vezme nože, přijede domů a zjistí, že Damien má pod vlasy ďáblovo znamení. Rozhodne se ho zabít, jenže ho dohoní policie a zastřelí ho.

Jakub Vrána, 7.6.2006, ČSFD 3/5

© 2005 Jakub Vrána. Můžeme si tykat.