Schůzka s cizincem (Never Talk to Strangers)

Následující text obsahuje popis děje filmu včetně prozrazení závěrečné pointy bez nároku na úplnost a přesnost. Pokud jste tedy film ještě neviděli a máte rádi překvapení, tak dále nečtěte.

Psycholožka Sarah se seznámí s Tonym a zároveň ji přijede navštívit otec. Dějí se jí podivné věci - před dveřmi má zvadlou kytku, její kočku někdo zabije, do bytu se vloupe zloděj a na zeď napíše urážky. Může to dělat buď Tony, kterého Sarah nechá sledovat a dozví se, že má v New Yorku nejspíš manželku. Nebo to může dělat její soused, kterého odmítá, ten je ale přizabit zlodějem, když ho pronásleduje. Nebo to může dělat otec, se kterým nemá právě nejvřelejší vztah.

U Tonyho najde složku se všemi možnými materiály o sobě, ten se ale obhajuje tím, že má najít jejího zmizelého manžela a že si ho najala sestřenice, která bydlí v New Yorku. Tony nechal v bytě kameru, kterou natočil zloděje a ukazuje se, že to byla sama Sarah. Ta si vybaví, že ji otec v dětství zneužíval a když mu to chtěla matka zatrhnout, tak ji Sářinou rukou zastřelil, takže to vypadalo jako nehoda. Se slovy, že se nikomu nedá věřit, zastřelí Tonyho, následně i otce a narafičí to jako útok Tonyho na otce a její následnou sebeobranu.

Na konferenci jede přednášet o schizofrenii...

Jakub Vrána, 20.3.2006, ČSFD 3/5

© 2005 Jakub Vrána. Můžeme si tykat.