Švindlíři (Matchstick Men)

Následující text obsahuje popis děje filmu včetně prozrazení závěrečné pointy bez nároku na úplnost a přesnost. Pokud jste tedy film ještě neviděli a máte rádi překvapení, tak dále nečtěte.

Roy a Frank jsou podvodníci, prodávají třeba předražené vodní filtry a když oběti zjistí, že naletěly, tak od nich v přestrojení za kontrolory vymámí plnou moc k účtu. Roy nedokáže žít bez léků a když zjistí, že jeho cvokař odjel, najde si jiného. Ten po něm chce, aby se spojil se svou bývalou ženou, ale nakonec jí zavolá sám a řekne mu, že má dceru Angelu. Ta ho navštíví a když zjistí, že je podvodník, chce naučit nějaký trik.

Roy se vyhýbá velkým rybám, ale po seznámení s dcerou si to rozmyslí. Nechá ji udělat podpisový vzor ke své bezpečnostní schránce pro případ, že by umřel. Frank sežene kavku, které chtějí vyměnit dolary za libry, ale nechat si oboje. To se povede, ale kavka na to brzy přijde a najde si je. Dcera kavku postřelí, ta se ale probere a Roye omráčí. Roy se probere v nemocnici a začne ho vyslýchat policie. Chce vidět svého cvokaře, kterému řekne heslo k bezpečnostní schránce, aby ji dcera mohla vybrat.

Když se potom detektivové nevrátí, tak po nějaké době vstane a zjistí, že to je celé bouda - Angela není jeho dcera, cvokař není cvokař, detektivové byli nastrčení a kavka byla smluvená. Celé to vymyslel Roy, aby Franka obral. Roy zjistí, že je bez peněz, nechá podvodů, vrátí se ke své bývalé ženě a začne pracovat jako prodavač koberců.

Po roce se náhodou potká s Angelou a ta mu řekne, že všechny peníze shrábl Frank. Roy se svou ženou čeká dítě.

Jakub Vrána, 30.7.2006, ČSFD 4/5

© 2005 Jakub Vrána. Můžeme si tykat.