Tichý nepřítel (The Devil's Own)

Následující text obsahuje popis děje filmu včetně prozrazení závěrečné pointy bez nároku na úplnost a přesnost. Pokud jste tedy film ještě neviděli a máte rádi překvapení, tak dále nečtěte.

Rorymu v osmi letech před očima zabijí tátu. Za dvacet let je z něj člen IRA, který postřílel desítky policistů a vojáků. Odjíždí do New Yorku koupit rakety a jeho známý soudce ho ubytuje u policajta Toma. Docela se sblíží, ale když k Tomymu vpadnou zloději, kteří se zaměřili na sklep, kde bydlí Rory, tak Tomy najde peníze na rakety a snaží se Rorymu plán vymluvit. Ten už ale nemůže couvnout, protože protistrana drží jeho parťáka. Tom ale Roryho zatkne a spolu se svým kolegou ho odváží. Rorymu se podaří utéct, při čemž kolegu zastřelí, peníze ale zůstanou u Toma.

Při nákupu zbraní se Rory dozví, že jeho kolegu zabili. V tašce je místo peněz výbušnina, díky čemuž se mu podaří všechny padouchy zabít. S raketami odjíždí lodí, na kterou se ale na poslední chvíli dostane i Tom. Vzájemně se postřelí, ale umře jen Rory.

Jakub Vrána, 3.3.2006, ČSFD 4/5

© 2005 Jakub Vrána. Můžeme si tykat.