Tři barvy: Bílá (Trois Couleurs: Blanc)

Následující text obsahuje popis děje filmu včetně prozrazení závěrečné pointy bez nároku na úplnost a přesnost. Pokud jste tedy film ještě neviděli a máte rádi překvapení, tak dále nečtěte.

Francouzka Dominique se rozvádí s Polákem Karlem, protože má poruchu erekce a protože neumí francouzsky. Po rozvodu se chce dostat zpátky do Polska, v čemž mu pomůže krajan Mikolaj, který ho ukryje do kufru. Ještě ve Francii mu nabídne práci - má zastřelit člověka, který už nechce žít, ale nechce se zabít sám. V Polsku se Karel rozhodne zbohatnout, takže to vezme. Ukáže se, že obětí je sám Mikolaj. Karel na něj vystřelí slepým nábojem, takže si to Mikolaj rozmyslí, peníze ale Karlovi stejně dá. Další peníze získá tak, že skoupí několik pozemků, na kterých se bude stavět, a prodá je za desetinásobek. Z vydělaných peněz založí s Mikolajem firmu a peníze dále zhodnotí.

Karel touží po Dominique, ale ona ho stále odmítá. Proto jí vše odkáže a narafičí svoji smrt. Když přijede na pohřeb, tak ji překvapí v hotelovém pokoji, vyspí se s ní a ráno zmizí. Vzápětí přijede policie a Dominique zatkne, protože Karel prý neumřel přirozenou smrtí a ona v Polsku prý byla už den před tím. Je odsouzena a Karel ji chodí pozorovat do vězení.

Jakub Vrána, 19.7.2006, ČSFD 5/5

© 2005 Jakub Vrána. Můžeme si tykat.