Tři barvy: červená (Trois couleurs: Rouge)

Následující text obsahuje popis děje filmu včetně prozrazení závěrečné pointy bez nároku na úplnost a přesnost. Pokud jste tedy film ještě neviděli a máte rádi překvapení, tak dále nečtěte.

Modelka Valentine přejede psa, ale podaří se jí ho zachránit. Chce ho vrátit majiteli, soudci v důchodu, ten o něj ale příliš nejeví zájem, pes k němu nicméně stejně uteče. Valentine zjistí, že soudce odposlouchává cizí telefony a vytkne mu to. Ten zpytuje svědomí a lidem a policii rozešle vysvětlující dopisy, takže sám stane před soudem. S Valentine se ještě několikrát vidí a postupně jí vypráví svůj životní příběh - miloval ženu, ta mu ale utekla s jiným, kterého po její smrti shodou okolností soudil a odsoudil. Také si uvědomil, že ve svém prvním případu obžalovaného neprávem osvobodil, tím mu ale umožnil normální život.

Valentine chodí s Michelem, který je momentálně v zahraničí a moc jim to neklape. Soudce odposlouchává také studenta práv Augusta, který chodí s Karin, a má pocit, že se k sobě nehodí, což se potvrdí v momentě, kdy ji Auguste přistihne při nevěře. Na lodi se později seznámí s Valentine. Loď se potopí, ale oni dva a ještě postavy z předchozích dílů trilogie přežijí.

Jakub Vrána, 26.7.2006, ČSFD 4/5

© 2005 Jakub Vrána. Můžeme si tykat.