Vykoupení z věznice Shawshank (The Shawshank Redemption)

Následující text obsahuje popis děje filmu včetně prozrazení závěrečné pointy bez nároku na úplnost a přesnost. Pokud jste tedy film ještě neviděli a máte rádi překvapení, tak dále nečtěte.

Bankéř Andy je neprávem odsouzen za vraždu své manželky a jejího milence. Ve věznici dost trpí, protože si na něj zasednou tzv. Sestřičky, které ho znásilňují nebo alespoň mlátí. Najde si ale i přátele, především Reda, který je pověstný tím, že dokáže všechno sehnat. Jednou vyslechne hovor bachařů a jednomu poradí, jak ušetřit na daních. Od té doby si od něj nechají všichni bachaři psát daňové přiznání, dostane práci v knihovně, kterou vytrvalým úsilím zvelebí. Jeho služby začne využívat i ředitel věznice, který ho využívá především na praní špinavých peněz, které dostává jako úplatky za to, že nenechá své "otroky" pracovat na zakázkách, o které mají zájem ostatní firmy.

Jednoho dne přijde do věznice kluk, který tvrdí, že byl v cele se skutečným vrahem Andyho manželky. Když se to ředitel dozví, nechá ho zastřelit jakoby na útěku, protože si nemůže dovolit o Andyho přijít. Andy řediteli vypoví poslušnost, jenže pod pohrůžkou, že mu ze života udělá peklo a že zavře knihovnu, Andy zase začne spolupracovat.

Po devatenácti letech strávených ve vězení Andy najednou zmizí. Celou dobu totiž kopal tunel, o kterém nikomu neřekl. Vše důkladně připravil tak, aby jednak získal vyprané peníze a jednak usvědčil ředitele z podvodů a vraždy. To se mu povede, takže se ředitel raději zastřelí a Andy odjíždí do Mexika.

O něco později, po čtyřiceti letech Redova uvěznění, se na svobodu podmínečně dostává i on. Chvíli se snaží žít normální život, ale mimo vězení vše funguje úplně jinak. Proto si vzpomene na Andyho, vyzvedne si jeho vzkaz a odjede za ním do Mexika, kde se šťastně shledají.

Jakub Vrána, 24.6.2006, ČSFD 5/5

Diskuse

Lenin:

Jeden z nejlepších filmů, vřele všem doporučuji
# 30.6.2009 03:20:17

Šedě jsou podbarveny příspěvky, které jste už viděli.

© 2005 Jakub Vrána. Můžeme si tykat.