Základní instinkt (Basic Instinct)

Následující text obsahuje popis děje filmu včetně prozrazení závěrečné pointy bez nároku na úplnost a přesnost. Pokud jste tedy film ještě neviděli a máte rádi překvapení, tak dále nečtěte.

Blondýna při souloži ubodá svého milence, rockového zpěváka. Detektiv Nick jde za jeho milenkou Katrin, která se s ním večer sice viděla, ale k němu domů nešla. Je to studovaná psycholožka a píše romány, ve své poslední knize smrt rockera přesně popsala. Policie ji vyšetřuje, ale nic jí nedokážou, projde i detektorem lži. Katrin začne psát knihu o detektivovi, který se zamiloval do nesprávné ženy, která ho zabije, a za vzor použije Nicka. Ten s ní začne spát, ale pořád jí jde po krku.

Katrin v dětství při podivné nehodě přišla o rodiče, později to také popsala ve své knize. O Nickovi ví všechno - to, že pod vlivem drog zastřelil dva nevinné lidi, že se kvůli němu zabila manželka, že taky prošel detektorem. Něco z toho říkal jenom policejní psycholožce, se kterou taky spával, takže na ni vyjede. Ta mu řekne, že materiály ukázala jeho nadřízenému, protože chtěl Nicka vyhodit od policie. Nick se s ním pohádá, nadřízený je večer nalezen mrtev. Nickova zbraň sice nestřílela, ale stejně je suspendován, v pátrání ale pokračuje na vlastní pěst.

Psycholožka mu řekne, že s Katrin chodila do třídy. Katrin mu řekne, že se na škole vyspala s jednou holkou, která ji potom soustavně obtěžovala a napodobovala. Nick vypátrá, že to byla psycholožka, která mu to následně potvrdí, ale řekne, že to bylo naopak. Katrin tvrdí, že na ni tehdy podala i žalobu, ta ale skončila u zabitého nadřízeného.

Nick Katrin přesvědčuje, aby knize udělala šťastný konec, ta ale říká, že někdo umřít musí, jinak se to neprodá. Když knihu dopíše, tak Nicka pošle do háje. Ten si přečte samotný závěr knihy, kde je popsáno, jak detektiv běží do čtvrtého patra, kde umírá jeho kolega.

Nickův parťák mu řekne, že se má v hotelu sejít se svědkem ze školy, který mu řekne, jak to tehdy s Katrin a psycholožkou bylo. Protože je Nick suspendován, tak ho nechá čekat venku. Nickovi ale dojde, že právě tohle četl v knize, a vydává se za ním, ten už je ale zabit. Na místě činu najde psycholožku, která tvrdí, že taky dostala pozvání na schůzku v hotelu. Nick jí ale nevěří a když sahá do kapsy pro talisman, tak ji v domnění, že je to zbraň, zastřelí. Při vyšetřování se na místě činu najde policejní pláštěnka, blonďatá paruka, u psycholožky doma zbraň, kterou byl zabit nadřízený.

Policie vyšetřování uzavře, v celém filmu jsem ale nenašel žádný důkaz pro to, jestli vraždila Katrin nebo psycholožka. Podle různých indicií (tvar prsou ženy z úvodní vraždy, popis vraždy parťáka ještě před tím, než se stala) bych usuzoval spíš na Katrin.

Jakub Vrána, 18.2.2006, ČSFD 5/5

Diskuse

Martina:

Jestli jste tenhle film ještě neviděli, ani na něj nekoukejte, nechápu, co na něm všichni vidí, ty, kterejm se to líbí, můžou stejně dobře koukat na porno, páč to je tak jediný, co je tam dobrý, celou dobu jsem byla napnutá jak špagát a nakonec žádný rozuzlení, je to o ničem.
# 21.11.2007 20:08:31

dwaltr:

Nechápu.. ten film má několik vrstev a závěr.. no, je potřeba myslet a domyslet nejpravděpodobnější variantu. Není to kupodivu film pro blbce.
# 4.2.2008 15:50:01

Blackwhisper:

Četla jsem knížku Základní instinkt, ale film sem neviděla. Končí to tak, že Nick s Catrine spí a ta má na něj připravený sekáček na led, není však napsaný, jestli ho zabije nebo nakonec ne, když prohlásí, že ho miluje. Každpádně psycholožka je mrtvá a všechno ukazuje, že zabila toho nadřízeného i parťáka Gusse... Tak nevím.. třeba v tom jely obě ;)))
# 13.10.2009 17:53:10

Marek:

Problém není v tom, jestli Beth vraždila - to zcela určitě ANO. Nejasný a nerozklíčovatelný však zůstává vztah Tramellové ke zločinům, přičemž si film výživně pohrává s alternativou, že Beth byla v celém svém konání jenom loutkou Catrine.
# 18.6.2010 13:10:31

Šedě jsou podbarveny příspěvky, které jste už viděli.

© 2005 Jakub Vrána. Můžeme si tykat.