Zvoník z chrámu Notre Dame (The Hunchback)

Následující text obsahuje popis děje filmu včetně prozrazení závěrečné pointy bez nároku na úplnost a přesnost. Pokud jste tedy film ještě neviděli a máte rádi překvapení, tak dále nečtěte.

Před chrámem páter najde nemluvně, ujme se ho a dá mu jméno Quasimodo. Vyroste do hrbáče s pokrouceným obličejem a protože dělá zvoníka, tak také ztratí sluch. Před chrámem vystupuje řečník a krásná cikánka Esmeralda, do které se zamiluje páter. Za lidskou tužbu se nenávidí, přesto nechá Esmeraldu unést. Quasimodo ji zachrání, je při tom ale zajat, řečníka naopak zajmou cikáni a chtějí ho popravit. Podle cikánské tradice si ho ale může místo toho vzít za muže některá žena, což udělá Esmeralda. Quasimodo je veřejně bičován a protože Esmeralda ví, že to je vlastně kvůli ní, tak se na to nemůže koukat a přinese mu vodu, takže se do ní definitivně zamiluje i Quasimodo.

Páter si na Esmeraldu počká před chrámem a když se brání, sebere jí nůž, kterým později zabije svého odpůrce. Obviněna je z toho Esmeralda, z popraviště ji ale zachrání Quasimodo a poskytne ji azyl v chrámu. Páter ji ale výměnou za prodloužení zákazu knihtisku vydá. Lidé se ale vzbouří, takže jí král dá milost a Quasimodo se dozví, že vrahem je páter. Chystá se ho shodit z věže, ale páter se ke všemu veřejně přizná, takže ho pustí. Páter mu ale vrazí dýku do břicha a Quasimodo ho z věže přeci jen hodí, načež sám umírá.

Jakub Vrána, 5.1.2006, ČSFD 4/5

© 2005 Jakub Vrána. Můžeme si tykat.